Dodjela nagrada u slovačkom gradu Nove Zamky

Autor: Hrvoje Štefanec, 25. 6. 2014.

Učenik 6.b razreda Petar Oštrić zajedno sa svojom mentoricom Anom Marošević sudjelovao je na svečanoj dodjeli nagrada u slovačkom gradu Nove Zamky, gdje je primio počasno priznanje za svoj literarni rad  Ja i slovački jezik.

Između 618  pristiglih radova iz Slovačke, Hrvatske, Mađarske, Rumunjske, Poljske, Srbije, Ukrajine, Češke, Kanade i SAD-a na literarni natječaj Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko 2014, koji je raspisalo Ministarstvo školstva Republike Slovačke, Petrov rad je impresionirao slovačku komisiju, te ga je pozvala na višednevno nagradno putovanje po Slovačkoj. Takvu nagradu je osvojila i učenica Opće gimnazije iz Iloka Martina Menđan, koja je sa svojom mentoricom Boženom Dasović također nazočila dodjeli priznanja.

Svečani program je počeo polaganjem vijenca na glavnom trgu ispred kipa Antona Bernolaka, prvog kodifikatora slovačke gramatike i pozdravnim govorom domaćina, a zatim je u Domu kulture MS Nove Zamky uslijedila svečana priredba.

Na samoj svečanosti uz sudionike pobjednike sudjelovali su poznati slovački glumci i  glazbeni umjetnici kao npr. J. Sarvaš, D. Buranovsky, T. Kružliakova-Babjakova, O. Klein i drugi, te folklorna skupina Matičiarik Nove Zamky. Nagrade su uručili gradonačelnik grada Gejza Pischinger, predsjednik Ureda za inozemne Slovake Igor Furdik i dopredsjednik USZZ Peter Prochacka, te predsjednik Matice slovačke Marian Tkač, koji su također suorganizatori ove manifestacije i koji su srdačno dočekali Slovake iz inozemstva.

Manifestacija je bila u duhu obilježavanja 165. godišnjice rođenja velikoga slovačkog pisca P. O. Hviezdoslava, 140. godišnjice rođenja J.G. Tajovskog i J. Jesenskog, 135. godišnjice smrti Štefana Moyzesa, jednog od osnivača Matice ilirske u Zagrebu i profesora na Kraljevskoj akademiji u Zagrebu, i nekih drugih velikana.

Poslije programa je uslijedilo razgledavanje Muzeja Jana Thaina u kojem je, uz stalnu postavu slovačke povijesti, bila vrlo zanimljiva izložba o žrtvama holokausta, o Židovima pod nazivom Izgubljeni Novozamčani. Poučna i impresivna izložba je približila svakodnevni život prije, za vrijeme i poslije tragičnog razdoblja pripadnika židovske zajednice i značaj njene aktivnosti u kulturnom i gospodarskom rastu grada. Izložba će potrajati do kraja srpnja.

Sljedeći dan smo se zaputili u Donovale, u selo iz bajke-Habakuky gdje je sve kao u srednjem vijeku.

Nakon toga posjetili smo u gradu Martinu Turčiansku galeriju u kojoj su skupocjena djela likovnih umjetnika, ali i šaroliki dječji radovi iz svih krajeva svijeta, budući da ona organizira Međunarodni Bienale Fantazie.

Neizostavan posjet bio je Domu MS Martin i Muzeju slovačkih iseljenika u Martinu (Krajanske muzeum) gdje su nas dočekali g. Pavol Parenička, ravnatelj muzeja Daniel Zemančik i mlada znanstvenica Zuzana Pavelcova.

Zadnji dan boravka  bio je u gradu Bojnice, poznatom po velebnom dvorcu još iz 13. st. Ovaj romantičan dvorac je zanimljiv po tome što je 1527. god. bio u vlasništvu grofa Turze, a to je prezime koje susrećemo i u našem gradu. Danas je dvorac u vlasništvu države Republike Slovačke i posjećuju ga brojni turisti.

Za vrijeme cijeloga boravka u Slovačkoj  učenike i učitelje iz Hrvatske, Mađarske, Srbije i Rumunjske je pratila ljubazna i vrlo strpljiva organizatorica Božena Malikova iz USZZ iz Bratislave koja je sudionicima iz inozemstva  zahvalila na njegovanju slovačkog jezika i kulture i na kraju uručila prigodne poklone.

Naše aktivnosti tijekom boravka je fotografirao službeni fotograf i pravi veteran fotografije Ludovit Pomichal.

Putovanje u  Slovačku je financirao Savez Slovaka u RH, čiji je predsjednik g. Mirko Vavra, a smještaj i cijeli boravak Ured za inozemne Slovake iz Bratislave (Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí), kojima se  srdačno zahvaljujemo i u ime škole i svoje osobno, što su omogućili da sudjelujemo na završnom programu pobjednika državnog  literarnog  natječaja Prečo mam rad slovenčinu, prečo mam rad Slovensko.

Ana Marošević i Petar Oštrić

Izvor: Ana Marošević