Literarno-recitatorsko-dramska smotra na slovačkom jeziku SLOVENČINA MOJA

Autor: Hrvoje Štefanec, 2. 6. 2014.

U svibnju je u Drevenici u Markovcu Našičkom održana literarno-recitatorsko-dramska smotra na slovačkom jeziku Slovenčina moja,  koju je organizirala naša škola zajedno  s područnom školom Markovac, sa Savezom Slovaka u RH, sa MS Markovac i MS Našice.

Na ovoj smotri sudjelovali su učenici iz jedanaest osnovnih škola i jedne srednje škole u Republici Hrvatskoj iz pet županija uz potporu Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta Zagreb i Ureda za inozemne Slovake Bratislava.

Manifestaciji su nazočili predsjednik Saveza Slovaka Mirko Vavra, predsjednica Matice slovačke Markovac Našički Ana Mirković, ravnateljica Gradske knjižnice Našice Blaža Pavlović-Radmanović, voditeljica Središnje knjižnice Slovaka u RH  Ružica Vinčak, savjetnik za slovački jezik i kulturu Andrija Kuric, predstavnici MS u RH i dr.

Na samom početku školski zbor iz Markovca je otpjevao hrvatsku i slovačku himnu koju je uvježbala učiteljica Ana Marošević uz pratnju klavijaturiste Ivice Škofa.

Nakon toga ravnateljica naše škole Vlatka Zahirović je pozdravila sve goste i sudionike, te svima zaželila ugodno slušanje programa. Naglasila je kako u našoj školi njeguje slovački jezik i kulturu 130 učenika od prvog do osmog razreda, koji aktivno sudjeluju u svim školskim aktivnostima.

Ana Mirković je u ime Matice slovačke Markovac također pozdravila  sve nazočne i izrazila zadovoljstvo što se priredba održava u njihovim prostorijama,  a zatim je Mirko Vavra u ime Saveza Slovaka svim sudionicima zaželio uspješan nastup i proglasio manifestaciju otvorenom.

Uvod smotre je razveselila mala skupina SKUU „Franjo Strapač“ u kojoj plešu naši učenici pod vodstvom Ivana Hanižjara, Antonije Dudjak i Tatjane Buha.

Zatim je slijedilo kratko predstavljanje zbirke literarnih radova na slovačkom jeziku Kvapky X, koje je predstavio savjetnik za slovački jezik Andrija Kuric.

Nakon toga pojedine škole su se predstavile vrlo zanimljivim recitacijama, igrokazima i svojim literarnim radovima.

Kao prvi nastupili su domaćini: učenici iz 2. razreda su izveli scensku igru Lastavica, učenici 5. rezreda recital Kiša, učenici 4. razreda igrokaz Djedov rođendan, a učenik Petar Oštrić je pročitao svoj nagrađeni literarni rad.

Predstavili su se još učenici iz ovih škola: OŠ Josipa Kozarca Lipovljani, OŠ Vladimira Becića Osijek, OŠ Višnjevac-Višnjevac, OŠ „Josip Kozarac“ Josipovac Punitovački, OŠ „I.G. Kovačić“ Zdenci, OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac, OŠ Vladimira Nazora Nova Bukovica, Oš Julija Benešića Ilok, OŠ „Mladost“ Jakšić, OŠ „Josip Kozarac“ Soljani i srednja škola Opća gimnazija Ilok.

Na samom programu je bio atraktivan igrokaz U zemlji igračaka koji je režirao prof. Vlatko Miksad.

Za scenografiju se pobrinio profesor likovne kulture Josip Kanis, za ozvučenje tehničar iz Markovca Zlatko Mak.

Program, koji je sastavila učiteljica slovačkog jezika, vrlo su šarmantno vodile učenice 6. razreda Monika Ivanek, Mirta Sabo, Tena Horvatović i Petra Komjetan.

Na kraju programa predsjednik Saveza Slovaka je svim školama uručio priznanja, a naša ravnateljica poklone svim sudionicima ove manifestacije.

Poslije priredbe u matičnoj školi bio je domjenak za sve učenike sudionike i goste.

Ostale fotografije pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: Ana Marošević

« Ožujak 2024 »