EKSKURZIJA ŠESTIH RAZREDA U KARLOVAC/OZALJ

Autor: Marija Ivanković, 14. 5. 2014.

Dana 30. travnja 2014. godine učenici šestih razreda putovali su na učeničku ekskurziju u Karlovac/Ozalj, koju je organizirala putnička agencija Ortran iz Osijeka.

Na put se, zajedno sa svojim razrednicama , uputilo 60 učenika. Polazak je bio u šest sati ujutro, a u Karlovac smo stigli oko deset sati prijepodne. Prvo smo posjetili Gradski muzej grada Karlovac, gdje nas je kustos proveo kroz povijest grada. Tako su učenici na kulturno-povijesnom odjelu mogli vidjeti zbirku namještaja, posuđa, ukrasa, dokumenata, oružja, a zanimljiva je bila i geološko - paleontološka zbirka sa zanimljivim primjercima flore i faune koji su živjeli na području Karlovačke županije.

Upoznavanje s povijesti grada Karlovca učenici su nastavili u Starom gradu Dubovcu. Učenici su od vodiča saznali da je to najstariji karlovački spomenik koji je bio u vlasništvu Zrinskih i Frankopana, a zatim je slijedilo razgledavanje. Najzanimljiviji dio bio je dolazak na vrh utvrde s koje se vidio cijeli grad. Oko jedan sat poslijepodne ručali smo u restoranu Zrinski, a potom se uputili u grad Ozalj. Tamo smo posjetili Stari grad Ozalj, odnosno Dvorac Ozalj koji se, kao i Stari grad Dubovac,  nalazi na klisuri iznad rijeke Kupe. Dočekao nas je kustos koji nas je upoznao s najvažnijim povijesnim podatcima, a zatim proveo kroz Zavičajni muzej. Tamo su učenici vidjeli puno zanimljivih predmeta iz kamenog doba, eneolitika, a na posebnom odjelu iz srednjeg vijeka mogli su  naučiti i ponešto o ozaljskom kulturnom krugu kojega predvode obitelji Zrinski i Frankopan.  Prije polaska kući u Ozlju smo posjetili i hidroelektranu Munjaru na temelju koje je Karlovac postao prvi grad  u kontinentalnoj Hrvatskoj koji je dobio javnu rasvjetu.

Kući smo krenuli oko pet sati poslijepodne, a stigli smo u devet sati navečer.  Tijekom cijelog puta učenici su  u autobusu skupljali plastične boce za kupnju strunjača i didaktičkih pomagala za djecu s posebnim potrebama koja pohađaju našu školu.

Više fotografija pogledajte u fotogaleriji.

Izvor: JOSIPA VEŠLIGAJ

« Ožujak 2024 »