Posjet učenika Slovačkom centru za kulturu

Autor: Hrvoje Štefanec, 17. 3. 2014.

Učenici 5. i 6. razreda koji uče slovački jezik posjetili su Slovački centar za kuturu u Našicama u pratnji učiteljice Ane Marošević, psihologinje Ane Kuric, knjižničarke Ivane Ostrički i naše ravnateljice Vlatke Zahirović, gdje su sudjelovali  u radionici povodom Dana materinskog jezika.

Ravnateljica Centra Sandra Kralj-Vukšić je srdačno svima zaželila dobrodošlicu,  a zatim je učenike upoznala s vrlo zanimljivim sadržajima slovačkog jezika putem interneta. Tako učenici mogu na web stranicama pronaći raznovrsne časopise  na slovačkom jeziku u koje se mogu i oni aktivno uključiti šaljući svoje radove i fotografije.

U sklopu radionice učenike je pozdravila i tajnica Saveza Slovaka i članica Savjeta za nacionalne manjine Republike Hrvatske Branka Baksa i ukratko, ali vrlo stručno prezentirala tematiku školstva vezanu za učenje slovačkog jezika i kulture. Tako su se svi još jednom podsjetili da se slovački jezik njeguje u  mjestima: Markovac Našički, Našice, Jelisavac, Ilok, Josipovac Punitovački, Jurjevac, Soljani, Osijek, Višnjevac, Lipovljani, Međurić, Zdenci, Miljevci, Jakšić, Požega i dr.

Naši učenici su također pripravili prigodan program čitajući svoje autorske radove, koji su izdani u Zbirci dječjih radova „Kvapky“ i osvrnuli su se na temu o materinskom jeziku.

Ravnateljica Centra je pripremila didaktičke poučne igre o jeziku preko računala u sklopu projekta Slovake.eu, gdje su učenici morali iskazati svoje znanje, spretnost i brzinu što je nekima i uspijevalo. Naglasila je da se preko ovoga projekta može učiti jezik putem internetskog portala www.slovake.eu, a o tome više možete pročitati na stranicama www.skc.hr

Domaćinima su učenici na kraju uručili prigodne čestitke u ime svoga razreda i škole, te nakon zahvale izrazili želju da ponovno dođu na ovakve ili slične radionice.

.

Izvor: Ana Marošević